Historia teatru - Teatr Powszechny

Historia teatru

Teatr Powszechny w Radomiu
2019 – Dyrekcja Małgorzaty Potockiej+
Małgorzata Potocka

Obecny dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu - aktorka, reżyser, producent, manager i b. doradca ministra kultury ds. mediów. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. 

W 1979 roku wraz z Józefem Robakowskim, łódzkim artystą filmowym, otworzyła pierwszą prywatną galerię sztuki, “ Exchange Gallery”, w której odbywały się wykłady, warsztaty twórcze i wizyty studyjne artystów ze środowisk opozycyjnych.

W latach 80 była organizatorką i inicjatorką wielu spektakularnych wydarzeń artystycznych w ramach współpracy ze środowiskiem artystycznym Łodzi i Festiwalem Teatralnym Richarda Demarco z Edynburga. Był to okres ścisłej współpracy  z Bogusławem Schaefferem , Zbigniewem Szajną i Festiwalem Teatralnym Richarda Demarco z Edynburga.

W 1986 roku otrzymała stypendium artystyczne, przyznane przez Amerykańską Fundację  Filmową Millenium Workshop i  podczas rocznego pobytu w Nowym Jorku, jako pierwsza zaprezentowała amerykańskiej publiczności polską awangardę filmową, w tym filmy   o teatralnych przedstawieniach  Tadeusza Kantora i Zbigniewa Szajny.

W 1989 roku otworzyła pierwszą w Polsce niezależną spółkę filmową MM Potocka Production, ( była właścicielem i udziałowcem do 2011 roku), która wyprodukowała 9 filmów fabularnych dla Ted Turner Television, Channel 4,  BBC i Canal +.

W 1992 roku była jedną z założycielek i pierwszym prezesem  Związku Niezależnych Producentów Filmowych obecnie przekształconym w Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. W tym czasie współpracowała z Telewizją Polską, gdzie tworzyła nową wizję Festiwalu Piosenki w Sopocie, realizując koncerty gwiazd, a następnie z Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu, tworząc Scenę Młodych Talentów.

Za zasługi w pracy artystycznej w 1996 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. W 2005 roku wraz z Przewodniczącym RN TVP Witoldem Knychalskim byłą założycielem i twórcą koncepcji programowej Festiwalu “Dialog 4 Kultur” w Łodzi, nawiązującego do wielokulturowości miasta i jego korzeni. Była także pierwszym dyrektorem artystycznym festiwalu. 

Przez wiele lat organizowała masowe wydarzenia kulturalne i wielkie koncerty rockowe, a także spektakle teatralne. 

Była także doradcą ministra kultury do spraw mediów. Następnie sprawowała funkcję kierownika do spraw edukacji medialnej przy KRRiT, a także  wraz z grupą ekspertów opracowała program dotyczący wprowadzenia do szkół zajęć z zakresu wiedzy o mediach. 

W Instytucie im. Adama Mickiewicza będąc kierownikiem Promocji Medialnej współrealizowała prestiżowe wydarzenia kulturalne takie jak: Rok Polski na Ukrainie, Sezon Polski we Francji. Były to skomplikowane przedsięwzięcia organizacyjne, prezentujące tzw. sztukę wysoką, jak i skierowaną do szerszej publiczności-popularną. 

W 2006 roku wygrała konkurs na dyrektora OTVP w Łodzi i kierowała tą instytucją przez 6 lat. Od 2007 roku jest wiceprezesem Europejskiej Fundacji Edukacji Audiowizualnej DISCE. Od 2008 jest członkiem Rady Programowej Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi.

Jest reżyserem filmów dokumentalnych o sztuce, nagradzanych na festiwalach międzynarodowych w Los Angeles, Monachium, Moskwie, Kijowie, a także filmu fabularnego "Oko Ra" i dwóch seriali dla młodzieży zrealizowanych dla TVP. 

Od lat związana z Teatrem Capitol w Warszawie.

W 2019 roku wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu.

2008-2019 – Dyrekcja Zbigniewa Rybki+
2001-2007 – Dyrekcja Adama Sroki+
1998-2001 – Dyrekcja Linasa Zaikauskasa+
1991-1998 – Dyrekcja Wojciecha Kępczyńskiego+
1978-1991 – Dyrekcja Zygmunta Wojdana+
1948-1976 – Radomska scena Teatru
im. S. Żeromskiego w Kielcach+
I połowa XX wieku+
XIX wiek+
PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design