XVI MFG - działania okołofestiwalowe - Teatr Powszechny

W 2023 roku, w oczekiwaniu na „XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski” rozpoczęliśmy działania okołofestiwalowe łączące różne dziedziny sztuki. Przedsięwzięcie nie udałoby się bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasta Radom. W ramach działań udało nam się zrealizować:

  • CYKL „CZYTAMY GOMBROWICZA” podczas którego aktorzy radomskiego teatru czytali mniej znane teksty pisarza, takie jak „Pampelan w tubie”, „Filibert dzieckiem podszyty”, „Dramat baronostwa”, „Studnia”, „Biesiada u hrabiny Kotłubaj”, „Bankiet”, „Gombrowicza fragmenty według Jerzego Jarockiego”. Spotkania reżyserowali Lena Frankiewicz, Agnieszka Pilaszewska, Mariusz Bonaszewski, Grzegorz Dębowski, Błażej Peszek. Cykl ten cieszył się ogromną popularnością i przyciągnął wielu widzów, nie tylko miłośników Gombrowicza. 

  • CYKL „WIELCY MISTRZOWIE SCENY NA EKRANIE TEATRU POWSZECHNEGO W RADOMIU”. Zaprosiliśmy uczniów szkół średnich do obejrzenia gombrowiczowskich przedstawień zrealizowanych przez Teatru TV, takich jak „Błądzenie” w reż. Jerzego Jarockiego oraz „Historii” w reż. Grzegorza Jarzyny. Emisje spektakli były poprzedzone wstępem przygotowanym przez krytyka teatralnego Jacka Wakara oraz rozmowami z zaproszonymi gośćmi: Marcinem Przybylskim oraz Grzegorzem Jarzyną. Była to nie tylko możliwość spotkania z uznanymi twórcami, ale przede wszystkim cenna lekcja teatralna.  

  • ZAMKNIĘTY KONKURS NA PLAKAT GOMBROWICZOWSKI - Teatr Powszechny w Radomiu przy wsparciu Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ogłosił trzeci już zamknięty Konkurs na najciekawszy plakat Gombrowiczowski, który stanie się wizytówką XVI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. 

  • PANEL DYSKUSYJNY „O! IRONIO!”, który odbył się w październiku w radomskim teatrze. W spotkaniu udział wzięły panie Małgorzata Sikorska – Miszczuk, Justyna Sobolewska, Sandra Szwarc oraz panowie Malcolm XD, Mateusz Górniak i Michał Pabian. Debata nie wyczerpała tematu, została więc poszerzona o publikację pod tym samym tytułem. Do napisania tekstów zaprosiliśmy: Magdalenę Marszałkowską, Małgorzatę Sikorską – Miszczuk, Annę Spólną, Dariusza Dobrzańskiego, Grzegorza Jankowicza, Michała Pabiana, Roberta Utkowskiego. 

  • WIZYTA STUDYJNA gości z francuskiego Théâtre Brûler Détruire. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i przybliżenie sylwetki Gombrowicza. Reżyser Clément Le Roux i Thomas Ozeray odwiedzili Muzeum Gombrowicza we Wsoli oraz zapoznali się z zapleczem technicznym naszego Teatru. 

Działania poszerzające festiwal budzą zainteresowanie sylwetką i twórczością Witolda Gombrowicza wśród radomskiej publiczności. Dzięki takim wydarzeniom Gombrowicz jest wciąż odkrywany na nowo i mocno wybrzmiewa fakt, że jest to autor nam bliski, a jego dzieła, przesłanie są tak uniwersalne, że mogą być inspiracją dla każdego, bez względu na wiek, status społeczny, wykształcenie. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Miasta Radom.

PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design